Zaujmout pozornost dětí sportem a pohybovými aktivitami je čím dál těžší. Žáky je důležité pro pohyb motivovat a nabízet jim co nejvíc vhodných příležitostí.

Tým autorů z jednotlivých sportovních svazů a Unie profesionálních trenérů ČOV ve spolupráci s MŠMT a Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) proto připravil základní podklady pro náplň lekcí Hodina pohybu navíc, na které Sportuj ve škole navazuje. Metodický materiál přináší náměty pro vedení hodin pohybových aktivit zaměřených na všeobecný pohybový rozvoj žáků a na rozvoj základních pohybových dovedností v šesti sportech – fotbale, basketbale, házené, volejbalu, ragby a hokeji (zde zaměřeného na bruslení).

METODICKÉ DOPORUČENÍ pro vedení pohybových aktivit žáků 1. – 3. ročníků základních škol

• Základní přístupy k vedení pohybových aktivit
  • Náměty pro všeobecný pohybový rozvoj
  • Pohybové náměty z jednotlivých sportů
  • FOTBAL – individuální činnosti s míčem, průpravné hry v menších skupinách
  • BASKETBAL – individuální činnosti s míčem, průpravné hry v menších skupinách a agility soutěže
  • HÁZENÁ – individuální činnosti s míčem, průpravná cvičení a hry na vrchní střelbu (přihrávku) jednoruč ze země a z výskoku v pohybu, miniházená (pravidla a její modifikace)
  • VOLEJBAL – individuální činnosti s míčem, průpravné hry v menších skupinách – přehazovaná a MINI volejbal
  • RAGBY – základní dovednosti v kontaktu, průpravné hry v menších skupinách
  • BRUSLENÍ – základní dovednosti, zásobník tréninkových lekcí

Za podpory MŠMT jsme, jako další inspiraci k vedení hodin pohybových aktivit zábavnou formou v rámci projektu Sportuj ve škole, připravili ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky metodický materiál.

METODICKÉ DOPORUČENÍ FAČR

• Rozvoj osobnosti dítěte jako malého sportovce
  • Obsah učení sportovních her a hodin tělesné výchovy 4-11 let
  • Ukázky pohybových her zaměřených na všeobecnou pohybovou průpravu
  • Vliv způsobu jednání a osvojování dovedností na dětskou psychiku
  • Organizace fotbalu v hodinách tělesné výchovy a pohybových kroužcích
  • Na co v tělesné výchově u pohybových her dětí nezapomínejme?
  • Jak ovlivňuje pravidelná pohybová aktivita zdraví dětí?
  • Nová pravidla nácviku hlavičkování
  • Příručka pro zápasy kategorií U6 a U7 (5-7 let)
  • Další pomocné materiály FAČR

Využijte tento materiál k přípravě atraktivních hodin pro mladé sportovce a radost a nadšení z pohybu sdílejte společně s nimi!

Pamatujte, že cílem lekcí Sportuj ve škole je získat zájem žáků o pohyb a daný sport s využitím základních dovedností, i když technicky nedokonalých.