Miniházená

Inspiruj se » Házená » Miniházená

- Rozběhání - Žáci se postaví do omezeného prostoru, (brankoviště nebo polovina hřiště) běhají libovolným směrem. Na signál mění libovolně druh pohybu např. skipping, lifting, zakopávání, cval stranou, poskoky v dřepu, vedení míče driblinkem, vedení míče nohou atd. (obr. 1) Využíváme malého prostoru, aby žáci více měnili směr a různě se potkávali.

- Na prostředníka - Vyznačíme hrací pole o rozměru cca 5×5 m. Tuto hru hrají tři hráči. Dva hráči stojí naproti sobě, mohou se pohybovat pouze po obvodu čtverce a přihrávají si míč. Třetí hráč je uvnitř pole a snaží se jim bránit v přihrávání. Pokud získá míč nebo donutí soupeře k technické chybě, vymění si místo s chybujícím hráčem. (obr. 2)

- Házená bez brankoviště - Vyznačíme hrací pole o rozměru 10×20 m. Použijeme florbalové branky. Rozdělíme skupinu na dvě družstva (4-5 hráčů/družstvo). Cílem hry je nastřílet více branek než soupeř. Hrajeme velkým pěnovým míčem (vel. 4). Hráč s míčem může udělat pouze tři kroky, přihrát nebo vystřelit na bránu. Útočníci mohou střílet z libovolné vzdálenosti a nesmí hrát nohou. Obránce se snaží bránit a získat míč. Obránce nesmí svírat nebo skákat na soupeře. Po vstřelené brance rozehrává soupeř od brány výhozem. (obr. 3)

- Miniházená - Vyznačíme hrací pole o rozměru 10×20 m. Připravíme brány na miniházenou (můžeme využít i florbalové branky). Od brány vytýčíme vzdálenost 5 - 6 m (brankoviště) Rozdělíme skupinu na dvě družstva (5 hráčů/družstvo). Cílem hry je nastřílet více branek než soupeř. Hrajeme gumovým soft míčkem (vel. 1). Hráč s míčem může udělat pouze tři kroky, jedno úderový driblink, přihrát nebo vystřelit na bránu. Útočníci mohou střílet z libovolné vzdálenosti před brankovištěm a nesmí hrát nohou. Obránce se snaží bránit a získat míč. Obránce nesmí svírat, skákat nebo žduchat do soupeře. Po vstřelené brance rozehrává soupeř výhozem brankaře z brankoviště. (obr. 4)

- Penaltové hody - Soupeří proti sobě dvě družstva. Každé družstvo si zvolí brankaře. Ostatní hráči jednotlivě střílí na brankaře soupeře. Brankař se postaví do brány. Střelec stojí naproti němu ve vzdálenosti 7 m.  V ruce drží míč. Je nakročený před hranicí 7 m. Na hvizd střílí na brankaře. Hráči obou družstev se postupně střídají ve střelbě na bránu. Pozor, střelec nesmí vykročit nebo přešlápnout čáru. Také smí vystřelit před hvizdem rozhodčího. (obr. 5)

Cíl/účel cvičení + nejčastější chyby, na co si dát pozor: Cílem je průprava a trénink házení a chytání míče, hry, herní činnosti jednotlivce, spolupráce v týmu.

Tomáš Horáček, ZŠ Frýdek Místek, Pionýrů