Projekt nebyl v roce 2021 ze strany MŠMT zatím vyhlášen.

Metodika 2

Inspiruj se » Florbal » Metodika 2

Hry s míčem:

  1. Vybíjená: Všichni proti všem, na několik životů nebo varianta, kdy po zásahu hráč nesmí používat jednu ruku, potom nohu a pak už vypadává.
  2. Zbav se míčů:Každé družstvo má svoji polovinu hřiště a musí dostat co nejvíce míčů na soupeřovu polovinu. Vyhrává to družstvo, které má po vypršení časového limitu na své polovině méně míčů.(obr. 1,2)

Všeobecná průprava:

V další části tréninkové jednotky pokračujeme všeobecnou průpravou celého těla, rozhýbáním paží, trupu, boků i dolních končetin, výpady, dřepy a atletickou abecedou, používáme i frekvenční žebřík, švihadlo atd. (obr. 3)

Nácvik dovedností:

Správný postoj a držení florbalové hole

Velmi důležitý je nácvik držení těla a snížení těžiště. Klademe však důraz na to, aby se žáci příliš nepředkláněli. (žák s bílým tričkem - obr. 4)

Správný úchop florbalové hole: horní ruka úchop shora na konci hole, spodní ruka úchop zespodu ve vzdálenosti cca na šířku trupu od horní ruky. Horní ruka v prodloužení hole, ne pokrčené zápěstí.

Po vysvětlení (připomenutí) nastává uvedení těchto principů do praxe. Např. driblink, slalomové dráhy, přihrávky, střelba na branku, napodobování činností předvádějícího apod.

Pohyb, vedení míčku

Věnujeme se společnému nácviku herních dovedností i individuální průpravě, každý sám či ve dvojici. Individuální příprava je zaměřena na zvládnutí manipulace s míčkem, jeho vedení, před tělem i kolem těla, přenášení váhy, správném postoji a držení florbalové hole. (obr. 5)

Cíl/účel cvičení + nejčastější chyby, na co si dát pozor: Držení florbalové hole (levé/pravé) nebývá vždy otázkou toho, jestli je hráč levák či pravák. Jedná se spíše o celkový pocit hráče. Většina žáků však mívá levé držení (levá ruka dole a pravá nahoře). Pokud si při průpravných a herních činnostech všimneme, že žák hůl přehazuje na druhou stranu, měli bychom zvážit změnu úchopu.

Ondřej Vykydal, Škola: ZŠ Ruda nad Moravou

 

Zpět