Během úvodních lekcí „Sportuj ve škole“ provádí dívky a chlapci individuální činnosti s míčem, které vychází ze hry (fotbalu či jiné hry). Spočívají zejména ve vedení míče nebo driblinku s dalším míčem či míčky, s nimiž se dítě zastavuje, zatáčí, kope je na cíl, ale i chytá a hází. Aktivita má za následek vyvážený pohybový rozvoj a zlepšení koordinace celého těla.

Hry s míčem umožňují zprostředkovat žákům nácvik činností přijatelnější zábavnou formou než jen pouhým drilem. Opakování je ale samozřejmě velmi důležité. I nenadané děti mohou v 6-9 letech opakovat cvičení dlouhé minuty či desítky minut, pokud je to baví. Proto hledáme formy cvičení, které jsou pro děti zábavné, čímž dosáhneme i velkého počtu opakování. Níže vám přinášíme ukázku hry pro žáky a žákyně 1. – 3. ročníků. Obtížnost se s věkem a dovednostmi školáků a školaček liší třeba jen v detailech provedení a v o něco vyšších nárocích v různých směrech.

Příklad hry

• Na žraloky
    Každé dítě se svým míčem přebíhá z ostrova na ostrov, který je vytvořen z met (např. z obručí či žíněnek). Cvičitel přitom chlapce i dívky honí. Díky hře se komplexně trénuje rozebíhání a zastavování s míčem, změny směrů i rozhodování dětí, kam běžet.

Metodický portál RVP. Fotbal. Retrieved from https://hop.rvp.cz/