Stejně jako ostatním sportovním hrám je i ragby vlastní základní princip – boj o prostor. Založeno je na hře do volného prostoru, čímž se vytváří další volný prostor. Neplatí tedy často zažitá představa, že ragby spočívá v kontaktu či boji v kontaktu. Jedná se o fyzickou hru, ve které se může vyskytovat „střet“ dvou a více soupeřů (pravidly je dovolen a omezen). Ve správně chápaném smyslu hry je kontakt pouze „nehodou“, kdy se útočícím nepodařilo situaci správně vyhodnotit a rozhodnutí následně zrealizovat.

V rámci „Sportuj ve škole“ je hlavním úkolem lekcí ragby přispět k rozvoji žáků v otázce afektivní, tedy ztráty strachu z fyzického kontaktu se soupeřem. Toho se docílí nácvikem základních technik pro řešení kontaktních situací a přivyknutím žáků na ně. Popsány jsou v úvodní kapitole metodiky s názvem „Základní dovednosti v kontaktu“. Z hlediska organizačního není k lekcím potřeba nic speciálního – pouze travnaté hřiště (stačí i tělocvična), jakékoli míče menšího rozměru, aby se žákům dobře držely (ragbyové míče nejsou třeba), rozlišovací trika a značky na vymezení území.

Příklad cvičení

• Efektivní a bezpečná pozice v kontaktu
    Dva žáci se postaví vedle sebe, do nich se zaváže žák, který nacvičuje správnou pozici v kontaktu tak, že vloží hlavu mezi stojící dva žáky v úrovni pasu a zároveň je obejme oběma rukama. Žák se snaží dva stojící žáky odtlačit a přitom stále dbá na správnou pozici těla.

Špatně. Kulatá záda díky podsazené pánvi.
Špatně. Tlak vychází z pravé nohy (levá noha netlačí) a přenáší se do soupeře prostřednictvím levého ramene. Páteř kompenzuje křížné působení síly.
Správně. Rovná záda, pánev pod rameny, kontakt ve výšce pasu ramenem, obejmutí soupeře.

Metodický portál RVP. Ragby. Retrieved from https://hop.rvp.cz/