Rozcvička

Inspiruj se » Házená » Rozcvička

Rozcvička s použitím míče jako pomůcky pro protažení

Po rušné části hodiny následuje rozcvička s řádným vydýcháním. I k tomu žáci jako pomůcku využívají míč určený pro hru házené. Žáci se vzpažením provádějí hluboký nádech - míč zvedají nad hlavu. Pro vydechnutí využíváme hluboký předklon - míč jde dolů. (obr. 1)

Po vydýchání následuje rozcvička horních končetin spojená s tréninkem držení míče. Žáci si podávají míc z jedné ruky do druhé - nad hlavou (obr. 2), před tělem, za zády obr. 3, kolem těla.

Žáci stojí v mírném stoji rozkročném, snažíme se udržovat postoj s rovnými zády, upozorňovat na správné a pravidelné dýchání. Pro posílení břicha, zad a protažení spodní partie těla můžeme využít taktéž míč. Za pomoci kutálení po vlastním těle docílíme komplexního protažení celého těla. Žáci mohou míč kutálet po pažích (obr. 4), v lehu na zádech se pak děti opřou o lokty a míč kutálejí od nártů k oblasti břicha a zase zpět (obr. č. 8). Vleže na zádech je pak možné míč také stlačovat mezi koleny nebo stehny a posilovat tak různé svalové skupiny. Další oblíbenou aktivitou je pak podávání míče vleže od nohou k rukám a naopak. (obr. 5) Případně si takto mohou míč žáci předávat i mezi sebou.

Cíl/účel cvičení + nejčastější chyby, na co si dát pozor: Všechny aktivity rozcvičky směřují k rozcvičení a nácviku dovedností potřebných pro házenou.

Dana Baloghová, ZŠ Dolní Žandov